Benzodiazepiny i ich charakterystyka

benzodiazepiny Benzodiazepiny to grupa leków znanych z tego, że charakterystyczna jest dla nich wielość zastosowań. Osoby, które analizują ich działanie zwracają uwagę przede wszystkim na właściwości nasenne i uspokajające, powszechnie wiadomo jednak, że mamy również do czynienia z lekami o działaniu przeciwdrgawkowym. Pojawienie się ich na rynku szybko doprowadziło do tego, że na znaczeniu straciły barbiturany, nie każdy jest jednak zadowolony z tego, że benzodiazepiny błyskawicznie zyskały sobie miano leków zajmujących czołowe miejsca na liście najczęściej przepisywanych specyfików w skali świata. Niestety, wyjątkowo szybko okazało się, że leki mogły być przyjmowane również w celach rekreacyjnych. Już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku jasne stało się przy tym, że osoby nadużywające specyfików tego typu mogą mieć poważne problemy w tym samym momencie, w którym zaczną podejmować próby obliczone na zaprzestanie ich stosowania.

Badania potwierdziły zresztą obecność tak zwanych objawów abstynencyjnych pojawiających się przy próbie ograniczenia dawki przyjmowanego leku, szybko zaczęto więc mówić nie tylko o psychicznych, ale także o fizycznych objawach uzależnienia. Dziś wiemy również, że benzodiazepiny są niebezpieczne nie tylko w małych, ale również w dużych dawkach, współcześnie lekarze są więc uczulani na to, aby leki z tej grupy stosować jedynie krótkoterminowo i w minimalnych dawkach. Jest to ważne również dlatego, że o właściwościach uzależniających mówimy w przypadku wszystkich pochodnych benzodiazepiny. Problem jest złożony również dlatego, że leki BZD są podawane osobom, u których można wstępnie definiować skłonność do uzależnień.

leki benzodiazepiny Podaje się je między innymi chorym na nerwicę, w stanach lękowych, pry zaburzeniach snu i zespołach majaczeniowych. Leki stosowane są również przy padaczce oraz w przypadku niektórych zabiegów ginekologicznych i chirurgicznych. Tymczasem naukowcy coraz głośniej mówią o tym, że tak szczodre przepisywanie leków z tej grupy jest działaniem nierozsądnym, tak naprawdę bowiem okazują się niezastąpione jedynie w wąskiej grupie przypadków. Dzieje się tak przede wszystkim przy napadach lęku panicznego, u osób starszych, które mają problemy z objawami lękowymi pojawiającymi się jako skutek schorzeń somatycznych, u chorych na padaczkę i pacjentów ze stanami spastycznymi mięśni, a także w przypadku osób zmagających się z zaburzeniami snu oraz nawracającymi objawami dysforii. Uzależnienie od leków z tej grupy jest już zresztą zjawiskiem na tyle powszechnym, że w państwach wysoko uprzemysłowionych ustępuje jedynie nikotynie, alkoholowi oraz kannabinolom. Co gorsza, uzależnienie potrafi rozwijać się bardzo szybko i często wystarczy już stosowanie leku przez dwa lub trzy miesiące, aby zaczęło dawać o sobie znać. Już choćby z tego powodu od lekarza oczekuje się wyjątkowej ostrożności przy przepisywaniu leków tego typu.

 

Bezpieczeństwo w liczbach w tym sezonie wakacyjnym w ośrodku odwykowym

Każdy sezon wakacyjny to czas dla przyjaciół i rodziny, aby zebrać się razem i cieszyć się nawzajem swoim...

Czytaj dalej

Jak dbanie o siebie może się wiązać z leczeniem uzależnień

Jak ważna jest samoopieka w procesie zdrowienia z uzależnień? Kiedy przechodzisz terapię i zaczynasz wchodzić na...

Czytaj dalej