Co to jest lekomania?

co to jest lekomania Problem z uzależnieniem od leków może wynikać z dłuższego stosowania leków. Leki powodować będą problemy z czynnościami psychicznymi organizmu i będzie to prowadzić do sytuacji, w której nagłe zaprzestanie przyjmowania leku sprawi, że pojawiają się zaburzenia organizmu, które wiązać się będą z nagłą abstynencją od leków. Zazwyczaj objawy takiej abstynencji to różnego rodzaju dolegliwości fizyczne i psychiczne, które pojawią się właśnie po odstawieniu środka, który był przyczyną uzależnienia. Po odstawieniu leków mogą pojawić się również zaburzenia fizyczne takie jak zmiany ciśnienia krwi, problem z czynnością serca czy układem pokarmowym.

Gdy pojawia się uzależnienie od leków można mówić o takich zmianach metabolicznych, które skutecznie uniemożliwiają funkcjonowanie bez tego środka, który spowodował uzależnienie. Pojawia się nieodparta potrzeba zażywania leków, a co za tym idzie zachowanie, w ramach którego za wszelką cenę staramy się znaleźć i kupić lek. Lekomania to stosunkowo nowy nałóg, który pojawił się jakiś czas temu. Pojawił się pęd na świecie zmierzający, ku wynalezieniu nowoczesnych leków uspokajających i innych środków. Pierwszym środkiem było valium a wiec najczęściej przepisywany lek na bezsenność. Za nim poszło relanium a także bardzo silne barbiturany, które szybko powodują uzależnienie. Jeśli chodzi o grupy ryzyka, to najczęściej problem taki mają osoby w średnim i starszym wieku.

Najczęściej dotyczy to kobiet. Zdarza się oczywiście, że uzależnione są również młode osoby. Odpowiadają za to również czynniki kulturowe. Zakłada się, że mężczyźni swoje problemy topią w alkoholu, a kobiet prędzej sięgają po leki i środki uspokajające. Na taką zależność często muszą uważać osoby, które żyją w ciągłym stresie, mają odpowiedzialny zawód. Do grup ryzyka zalicza się także osoby, które mają przewlekłe bóle i ciągle biorą leki, by radzić sobie z tym pojawiającym się bólem. Substancje, które stosowane są przy produkcji leków są mocno zróżnicowane jeśli chodzi o skład i chemiczną budowę. Można spotkać się z rozbudowanymi łańcuchami jak i też pojedynczymi pierwiastkami i prostymi związkami nieorganicznymi. Obecnie rozwój chemii sprawił, że na rynku co rusz pojawiają się nowe preparaty farmaceutyczne i ich produkcja lawinowo rośnie. Firmy produkujące starają się co jakiś czas wprowadzać do sprzedaży nowe propozycje. W dużej mierze lekomania spowodowana jest nadmiernym przyjmowaniem leków nasennych, początkowo mają one wywoływać sen, a z czasem stają się dla osoby pomocą w sytuacji, gdy całkowicie nie może sobie poradzić z nerwami, niezadowoleniem czy lękami.

Poza tym lekomania często spowodowana jest również lekami przeciwbólowymi oraz dopingującymi. Szukamy szansy na wywołanie w organizmie stanu podniecenia i fantazji. W pewnych przypadkach problem powodują również stosowanie leków zawierających hormony. Jeśli zdecydujemy się na hormony tarczycy, by się odchudzać musimy uważać na nadczynność tarczycy, która może się pojawiać. Również kobiece hormony stosowane, aby przedłużyć młodość mogą okazać się niebezpieczne i powodować guzy macicy. Jako lek na odchudzanie wiele osób stosuje środki przeczyszczające. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ich stałe przyjmowanie będzie prowadzić do chorobowych zmian w jelitach i sprawi, że nasza gospodarka w zakresie mineralnego ustroju nie będzie uporządkowana.

czym jest lekomania Przeprowadzone przez lekarzy badania pozwoliły ustalić pewną grupę leków, które są bardzo często wydawane przez lekarzy. Najczęściej wymienia się leki przeciwko bólowi głowy oraz ogólnych leków przeciwbólowych. Powinniśmy również pamiętać, że przy przyjmowaniu kilku leków jednocześnie narażamy nasz organizm na pojawienie się interakcji między tymi lekami, które w pewnych przypadkach mogą okazać się niestety niezwykle problemowe. Co szczególnie niebezpieczne mogą się pojawić zaciemnienia obrazu choroby.

Jeśli bierzemy silne leki przeciwbólowe lekarz może mieć problem, żeby rozpoznać zapalenie wyrostka, problemy z kamieniami na układzie moczowym czy zawału serca. Nadmierne przyjmowanie leków dzielone jest przez lekarzy na uzależnienie i przyzwyczajenie. W momencie, gdy nadmierne przyjmowanie leków będzie łączyło się z pojawiającym się zatruciem organizmu trzeba mówić już o toksykomani na nie tylko o uzależnienie od leków. Szacuje się, że ponad dwie trzecie naszych rodaków przyjmuje w każdym tygodniu leki o tej samej nazwie. Prawie 10 procent bierze pięć lub więcej leków w tym samym tygodniu. Dodatkowo około 50% przyjmuje również pięć leków w tygodniu w tym leki na receptę oraz takie sprzedawane bez recepty. Zdarza się, że negatywne reakcje na leki będą przyczynami zgonów.

 

Bezpieczeństwo w liczbach w tym sezonie wakacyjnym w ośrodku odwykowym

Każdy sezon wakacyjny to czas dla przyjaciół i rodziny, aby zebrać się razem i cieszyć się nawzajem swoim...

Czytaj dalej

Jak dbanie o siebie może się wiązać z leczeniem uzależnień

Jak ważna jest samoopieka w procesie zdrowienia z uzależnień? Kiedy przechodzisz terapię i zaczynasz wchodzić na...

Czytaj dalej