Jak dbanie o siebie może się wiązać z leczeniem uzależnień

Jak ważna jest samoopieka w procesie zdrowienia z uzależnień? Kiedy przechodzisz terapię i zaczynasz wchodzić na ścieżkę zdrowienia z uzależnień, możesz czuć się całkiem dobrze fizycznie. Twój umysł jest jasny. Twoje nadzieje i cele są wysokie. Jeśli jednak nie zainwestujesz w dbanie o siebie, możesz poczuć się przytłoczony, a nawet ogarnięty frustracją. Może to prowadzić do nawrotu choroby. W Lakeview Health oferujemy narzędzia, które pomogą Ci pokonać te wyzwania.

Dlaczego dbanie o siebie ma znaczenie

Podczas leczenia uzależnień ważne jest zachowanie równowagi między zdrowiem emocjonalnym, psychicznym i fizycznym, aby uniknąć komplikacji, zbyt dużego stresu lub ograniczeń w przyszłości. Na przykład, w trakcie leczenia uzależnienia możesz się martwić i stresować różnymi rzeczami. Jeśli nie będziesz pracować nad zmniejszeniem tego stresu w jakiś sposób, może to spowodować, że zaczniesz myśleć o ponownym używaniu.

Nie musisz też czekać, aż pojawi się wysoki poziom stresu lub lęku, aby podjąć działania. Samoopieka to raczej praktyka utrzymywania tych uczuć na dystans za pomocą rutynowych i konsekwentnych metod. Im bardziej angażujesz się w skuteczną samoopiekę, tym bardziej prawdopodobne jest, że osiągniesz cele zdrowotne, które sobie wyznaczyłaś.

Jak dbać o siebie podczas leczenia uzależnień?

Co tak naprawdę oznacza samoopieka? Dla większości ludzi jest to osobista decyzja dotycząca tego, czego używasz i jak to robisz. Zawsze mądrze jest ściśle współpracować z zespołem leczenia uzależnień, aby znaleźć równowagę odpowiednią dla twojej sytuacji. Poniżej podajemy jednak kilka przykładów skutecznej samoopieki.

 • Utrzymuj kontakt z innymi ludźmi w trakcie odwyku. Pomoże to zbudować Twoją pewność siebie i zapewni Ci ujście.
 • Zwracaj uwagę na to, o czym myślisz i podejmij działania, aby zmienić negatywne myśli.
 • Odejdź od rodziny i przyjaciół, aby się odmłodzić, kiedy tego potrzebujesz - zadbaj o siebie.
 • Dobrze się odżywiaj i śpij - zachowaj rutynę, aby zminimalizować ryzyko powikłań zdrowotnych.
 • Zacznij ćwiczyć. Zawsze ważne jest, aby utrzymać ciało w dobrej kondycji.
 • Zrównoważ pracę i życie, upewniając się, że masz trochę przestoju na rutynowych podstawach.

Kiedy angażujesz się w samoopiekę w ten sposób, dajesz swojemu ciału i mózgowi możliwość radzenia sobie z wszelkimi stresorami, które pojawiają się na twojej drodze. Dajesz sobie prawo do lepszego samopoczucia i zdrowienia w okresach frustracji lub wysokiego niepokoju.

Wiedz, kiedy potrzebujesz więcej pomocy w leczeniu uzależnień

Jednym z najważniejszych elementów samoopieki w procesie leczenia uzależnień jest rozpoznanie tego, co się z tobą dzieje i podjęcie natychmiastowych działań, aby sobie z tym poradzić. Jeśli teraz myślisz o uzależnieniu lub czujesz się przytłoczony frustracją, koniecznie zacznij działać w tym kierunku. Może to oznaczać zwrócenie się o wsparcie do przyjaciół i rodziny.

Może się jednak zdarzyć, że będziesz potrzebować czegoś więcej - i nie ma nic złego w tym, że będziesz potrzebować więcej terapii. Jest to oznaką uzdrowienia i dobrostanu psychicznego, kiedy można rozpoznać tę potrzebę i przyjąć ją. Nasz zespół jest tutaj, aby pomóc Ci w każdej chwili. Jeśli stoisz w obliczu wyzwań i masz wrażenie, że to dla Ciebie zbyt wiele, zwróć się o pomoc. W Lakeview Health możemy to zrobić za pośrednictwem takich programów, jak

 • Usługi terapii uzależnień
 • Programy leczenia po zakończeniu terapii
 • Intensywny program ambulatoryjny
 • Program leczenia z zamieszkaniem
 • Leczenie podwójnej diagnozy

 

Bezpieczeństwo w liczbach w tym sezonie wakacyjnym w ośrodku odwykowym

Każdy sezon wakacyjny to czas dla przyjaciół i rodziny, aby zebrać się razem i cieszyć się nawzajem swoim...

Czytaj dalej

Jak dbanie o siebie może się wiązać z leczeniem uzależnień

Jak ważna jest samoopieka w procesie zdrowienia z uzależnień? Kiedy przechodzisz terapię i zaczynasz wchodzić na...

Czytaj dalej