Jak pomóc swojemu mężowi w powrocie do zdrowia

"Potrzebuję pomocy. Muszę nauczyć się pomagać mojemu mężowi w powrocie do zdrowia i uzyskać pomoc. Od czego mam zacząć?" To jest wspólne stwierdzenie. Czujesz się przytłoczona i zaniepokojona o swojego męża. Nie jest pani pewna, co zrobić, aby uzyskać dla niego potrzebną pomoc i wesprzeć go w powrocie do zdrowia. Co powinna pani zrobić? W Lakeview Health, zapewnimy pani wskazówki i wsparcie, którego potrzebuje pani, by pomóc mężowi.

Od czego zacząć: Uzyskanie leczenia na miejscu

Jeśli pani mąż zażywa narkotyki i alkohol, może nie wyglądać już na osobę, którą znała pani wcześniej. Może pani nie być w stanie polegać na nim, rozmawiać z nim, ani zrozumieć jego działań. Kiedy osoba blisko ciebie zaczyna zażywać narkotyki - niezależnie od tego, czy są one nielegalne, czy nie - możesz nawet wziąć je osobiście. Jednak to od Ciebie może zależeć, czy pomożesz swojemu mężowi w podjęciu leczenia.

Niektóre kluczowe oznaki świadczące o tym, że może on potrzebować pomocy, to m.in:

 • Zażywanie większej ilości narkotyków niż dawniej
 • Ukrywanie narkotyków i alkoholu
 • Zwalczanie zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresja, lęki i PTSD oraz stosowanie substancji do samodzielnego leczenia
 • Niezdolność lub niechęć do utrzymywania zobowiązań w domu lub w pracy
 • Stając się coraz bardziej odizolowanym
 • Nie mogąc przestać używać bez zachcianek

Kiedy Twój mąż lub inna ukochana osoba stanie w obliczu takiego uzależnienia, zwróć się o natychmiastową pomoc do centrum leczenia uzależnień w Lakeview Health. Nasz zespół może dostarczyć Ci narzędzi i wskazówek, których potrzebujesz, aby pomóc im w podjęciu leczenia. Oferujemy szereg opcji programowych, w tym rozwiązania, które pomogą Twojemu współmałżonkowi rozpocząć proces powrotu do zdrowia. Wśród oferowanych przez nas programów znajdują się:

 • Leczenie detoksykacyjne mężczyzn
 • Programy leczenia rezydencjonalnego
 • Intensywne leczenie ambulatoryjne
 • Leczenie w ramach częściowej hospitalizacji
 • Podwójne leczenie diagnostyczne

Zachęcaj swojego męża do pomocy. Kiedy już otrzyma pomoc, możesz pracować, by go wesprzeć. Nauczenie się, jak pomóc mężowi w odzyskaniu zdrowia, może być krytycznym krokiem w jego uzdrowieniu i uzdrowieniu Twojej jednostki rodzinnej.

Jak utrzymać wsparcie: Pomóż swojemu mężowi w powrocie do zdrowia.

Kiedy twój mąż zacznie pracować poprzez detoksykację i leczenie, rozpocznie trudną pracę nad odbudową swojego życia. W tym momencie, będzie potrzebował twojej pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby go wesprzeć w tym okresie.

Posłuchajcie go.

Być może najważniejsze, co możesz zrobić, to pozwolić mężowi otworzyć się i porozmawiać o tym, czego doświadcza i o wyzwaniach, które przed nim stoją. Być może nie rozumiesz, jakie to uczucie uzależnienia, ale możesz być kimś, z kim będzie mógł o tym porozmawiać.

Zachęcaj go

Podczas gdy powrót do zdrowia oznacza trudną drogę naprzód, większość ludzi odnosi korzyści z tego, że ma kogoś w swoim narożniku, kto ich dopinguje. Nie oczekuj od niego, że będzie "normalny" od razu lub że będzie zawsze pozytywny. Jednak możesz być tam, aby go wspierać, gdy pracuje nad poprawą swojego życia.

Uznanie i świętowanie zmian

Istotne jest również, aby pani rozpoznała, że pani mąż przeszedł przez wydarzenie, które zmieniło życie. Może nigdy nie być tą samą osobą, którą był zanim to wszystko się zaczęło. Uznaj to tak, aby nie kolidowało z twoimi własnymi potrzebami, a w miarę jak on pracuje na swojej drodze do wyzdrowienia, świętuj nowe zmiany, które przyniosło ze sobą uwolnienie się od narkotyków i alkoholu.

 

Bezpieczeństwo w liczbach w tym sezonie wakacyjnym w ośrodku odwykowym

Każdy sezon wakacyjny to czas dla przyjaciół i rodziny, aby zebrać się razem i cieszyć się nawzajem swoim...

Czytaj dalej

Jak dbanie o siebie może się wiązać z leczeniem uzależnień

Jak ważna jest samoopieka w procesie zdrowienia z uzależnień? Kiedy przechodzisz terapię i zaczynasz wchodzić na...

Czytaj dalej