Jak poradzić sobie z uzależnieniem od leków

jak radzić sobie z lekomanią Problem lekomanii najczęściej związany jest ze zjawiskiem samoleczenie. Powinniśmy więc pamiętać o tym, że leki powinny pozostawać pod nadzorem i wskazaniami lekarzy natomiast każda skłonność do samoleczenia powinna być unicestwiana. Współczesny świat zmienił życie ludzi do tego stopnia, że coraz częściej szukamy sposobu na oderwanie się od rzeczywistości, by pokonać lęki czy niepokoje. Szukając komfortu psychicznego zdarza się, że coraz częściej zaczynamy sięgać po różnego rodzaju leki, które mają zmniejszać wspominane napięcie czy bóle związane z codziennym życiem. To prowadzi do tego, że taki lek zaczynamy przyjmować stale, praktycznie codziennie i szukamy w nim pobudzenia naszego organizmu. Dalej pojawia się chęć brania leku pobudzającego rano i usypiającego wieczorem. Aby walczyć skutecznie z takim problem musimy pomyśleć o ograniczeniach i zakazach, które nie pozwolą na sprzedawanie niektórych leków bez recepty i zalecenia lekarskiego. Leki przeciwbólowe oraz uspokajające powinniśmy zastępować innymi środkami, w tym dietą wypoczynkiem, jogą czy inną aktywnością fizyczną. Warto wracać do swoich wcześniejszych pasji.

Niekiedy rozwiązaniem jest placebo, a wiec tabletka neutralna, co u lekomanów ma chwilową skuteczność. Osobami z takimi problemami trzeba więc odpowiednio wcześnie pomóc. Należy gromadzić wiedzę, dzięki której będzie można poradzić sobie z uzależnieniem i kształtować zdrowe funkcjonowanie w dalszej perspektywie. Jeśli nie mamy znajomości tych mechanizmów, które powodują uzależnienie nie będziemy w stanie ich odpowiednio skutecznie pokonać.

leczenie lekomaniiGdy pojawia się uzależnienie od leków w dalszej perspektywie trzeba liczyć się z tym, że będzie pojawiać się psychiczne zniszczenie i zaburzenia, które będą coraz głębsze i spowodują jeszcze szersze i trudniejsze do pokonania problemy. Przez nadmierne używanie leków można również uszkodzić narządy wewnętrzne i nabawić się wielu różnych problemów. Można spodziewać się także sytuacji paradoksalnych, w których ciągłe przyjmowanie leków na sen doprowadzi ostatecznie do bezsenności. Lekomania zawsze będzie charakteryzować się ogromną chęcią ponownego przyjęcia leków. W przypadku abstynencji pojawia się wielokrotnie problem związany z ciężkimi objawami psychicznymi i fizycznymi. Nagłe odstawienie niekiedy prowadzi nawet do śmierci. Przy nadmiernym zażywaniu leków może pojawić się również tolerancja na lek. Będzie to sytuacja, w której będziemy musieli stale zwiększać dawkę leków, by uzyskać taki sam efekt działania leków

 

Pracownicy służby zdrowia i osoby nadużywające narkotyków

Ludzie uzależnieni są często przedstawiani jako beznadziejne zaniedbania społeczne lub hedonistyczne gwiazdy rocka...

Czytaj dalej

Jak pomóc swojemu mężowi w powrocie do zdrowia

"Potrzebuję pomocy. Muszę nauczyć się pomagać mojemu mężowi w powrocie do zdrowia i uzyskać pomoc. Od czego mam...

Czytaj dalej