Jak rozpoznać lekomana?

kim jest lekoman Kim jest lekoman: Nie ma tutaj znaczenia wiek, może to być osoba młodsza, starsza. W przypadku młodszych często przyjmowane są leki na kondycje, koncentracje, w przypadku osób starszych leki przeciwbólowe czy zwiększające sprawność seksualną. Uzależnionym od leków może być tak zwany człowiek biznesu, najczęściej w grę wchodzić będą środki, które zmniejszają stres i wagę działa. Często sięga również po tak zwane antydepresanty. Lekomanem może być również student. W tym przypadku mogą to być leki antydepresyjne, steredy anaboliczne czy także środki pobudzające, które mają zwiększać zdolność uczeia się. Lekomanem zostają wielokrotnie kobiety, które stosują środki hormonalne a także preparaty, które mają przedłużać młodość. To wszystko pokazuje, że w przypadku uzależnienia nie można mówić o tym kto będzie uzależniony na pewno. Uzależnienie nie wybiera i może dopaść każdego.

Lekomania często jest składnikiem uzależniania o krzyżowym charakterze. Alkoholik w czasie przerw w piciu sięga regularnie po leki, narkoman jako dodatek do swojego uzależnienia decyduje się wybrać leki, które wzmocnią doznania. Sposobów na zdobycie leków lekoman ma bardzo wiele. Może oszukiwać lekarza rodzinnego, z czasem lekarza specjalistę.

Decyduje się symulować choroby, żeby tylko zyskać leki. Zazwyczaj nie mówi lekarzom, że posiada już receptę na dany preparat. Gdy lekarz odmawia wydania recepty często pojawiają się nerwy, gniew a nawet agresja wobec lekarza. Zmianę decyzji u lekarza stara się wymusić przez swoje płacze i wzmożone prośby. Zazwyczaj lekoman stara się również ukrywać jakie dawki leków przyjmuje. Wspomniane zachowania mogą sugerować, że istnieje problem nadużywania leków. Aby zdiagnozować taki problem warto udać się do psychologa. Warto również zdecydować się na podjęcie psychoterapii. Powinno się również przeprowadzić konsultację z lekarzem i powoli odstawiać leki, gdyż ich nagłe odstawienie może spowodować wzmożone problemy. Pojawić się mogą wyjątkowe zaburzenia funkcjonowania. Ostatecznie, żeby poradzić sobie z uzależnienie zazwyczaj należy sięgnąć po profesjonalną terapię uzależnień.

 

Pracownicy służby zdrowia i osoby nadużywające narkotyków

Ludzie uzależnieni są często przedstawiani jako beznadziejne zaniedbania społeczne lub hedonistyczne gwiazdy rocka...

Czytaj dalej

Jak pomóc swojemu mężowi w powrocie do zdrowia

"Potrzebuję pomocy. Muszę nauczyć się pomagać mojemu mężowi w powrocie do zdrowia i uzyskać pomoc. Od czego mam...

Czytaj dalej