Jakie leki uzależniają

jakie leki uzależniają Przedstawiamy listę leków, które mają charakter uzależniający Barbiturany - środki o nasennym charakterze W środkach nasennych aktywną substancją są pochodne kwasu barbiturowego. W sumie powstało z tego kwasu aż 2500 różnych barbituranów, które w liczbie 50 są wykorzystywane w firmach farmaceutycznych, które przygotowują z nich leki nasenne. Pewne leki z takiej grupy: Cyclobarbital, Luminal. Działanie tych leków ma charakter depresyjny i wpływa na działanie całego układu nerwowego w organizmie. W małych dawkach będzie powodował przyjemne stany, które dla niektórych mogą być podobne do sennych marzeń. Przy większych dawkach trzeba spodziewać się innych stanów. Często pojawiają się takie elementy jak: zmniejszenie świadomości, zdecydowane pogorszenie możliwości oceny, nawracająca senność, problemy z mową, problemy z ruchami i ich koordynacją, niekiedy paradoksalnie u przyjmujących pojawiają się nagłe stany pobudzenia. Szczególnie silne działanie te środki będą miały, gdy zostaną połączone z alkoholem. Przez wiele osób właśnie w ten sposób są wykorzystywane. Barbiutrany mają wpływ na ośrodek oddechowy i są bardzo długo wydalane z organizmu co może sprawiać, że będą niebezpieczne w momencie ich przedawkowania.

Jeśli zaczynamy zbyt często ich używać można liczyć się z tym, że powstanie zależność psychiczna i fizyczna osoby z tymi lekami. Środki te mają oczywiście wzrost tolerancji organizmu, a to prowadzi do przyjmowania coraz większych dawek. Objawy odstawienia mogą okazać się bardzo silne i będą tam takie elementy jak nagły niepokój, nawracający lęk, problemy z drżeniem mięśni. To jak długo stosowało się takie środki może sprawiać, że objawy po odstawieniu pojawią się między 1 a 10 dniem po odstawieniu. Jeśli uzależnienie było bardzo silne trzeba się spodziewa, że nagłe odstawienie może spowodować silne ataki takie jak delirium czy majaczenie. Tak silna zależność powstaje bardzo szybko, neurony, na które zaczyna działać lek stają się stłumione.

Gdy decydujemy się na ich odstawienie nagle pojawia się ich nadpobudliwość. Długie przyjmowanie środków będzie prowadzić do szeroko zakrojonych problemów z hormonami i nerwami. Benzodiazepiny Benzodiazepiny pojawiły się w 1950 roku a za tym poszły coraz liczniejsze środki uspokajające. W tej chwili stosuje się kilkanaście takich środków, które mają działać przeciwlękowo i uspokajająco, a to będzie sprawiać, że będziemy zobojętnieni na przykre doznania. Do środków tego rodzaju zaliczyć możemy: Relanium, Oxazepam, Nitrazepam. Te leki są najczęściej zapisywane jeśli chodzi o środki psychoaktywne. Efekty jakie powodują te środki będą podobne do barbituranów, jednak mechanizm działania jest inny. Uważa się, że są bezpieczniejsze niż barbiturany, jednak trzeba się tutaj liczyć zarówno z uzależnieniem fizycznym jak i psychicznym. Po odstawieniu tych środków musimy liczyć się z napadami niepokoju, lęku czy drżeniem mięśni. Oczywiście środek wpływa na coraz większą tolerancję organizmu. Przy przyjmowaniu benzodiazepinów z alkoholem bądź innymi środkami psychoaktywnymi można doprowadzić nawet do śmierci. W Polsce do przyjmowania leków tego samego typu raz w tygodniu przyznaje się nawet 80% osób. Około 8 procent przyjmuje ponad pięć leków na receptę każdego tygodnia.

 

Pracownicy służby zdrowia i osoby nadużywające narkotyków

Ludzie uzależnieni są często przedstawiani jako beznadziejne zaniedbania społeczne lub hedonistyczne gwiazdy rocka...

Czytaj dalej

Jak pomóc swojemu mężowi w powrocie do zdrowia

"Potrzebuję pomocy. Muszę nauczyć się pomagać mojemu mężowi w powrocie do zdrowia i uzyskać pomoc. Od czego mam...

Czytaj dalej