Najbardziej uzależniające leki

najbardziej uzależniające leki Środki nasenne - barbiturany

W środkach nasennych aktywną substancją jest kwas barbiturowy. Mówi się, że istnieje ponad 2500 pochodnych tego kwasu, a z tego ponad 50 wykorzystuje się do produkcji leków. Większość zakładów farmaceutycznych wykorzystuje te środki na dużą skalę. W tej grupie znajdziemy także takie środki jak: Cyclobarbital oraz Luminal. Wszystkie te środki mają silne działanie o depresyjnym charakterze co sprawia, że będą one tłumić aktywność centralnego układu nerwowego. Co dzieje się przy małych dawkach: Mamy przyjemny stan, w którym czujemy się zrelaksowani, niekiedy są to stany podobne do marzeń sennych.

Przy większych dawkach:

- problemy ze świadomością

- zmienia się możliwość dokonania oceny

- bardzo silna senność

- problemy z mową

- kłopoty z koordynacją ruchów

- niekiedy mogą pojawić się odmienne stany i krótkotrwałe pobudzenia

Barbiturany to środki, które mają silne działanie w połączeniu z alkoholem i często właśnie w taki sposób są nadużywane. Praktycznie we wszystkich przypadkach można mówić o tym, że barbiturany wzmacniają swoje działanie przy alkoholu. Jeśli pojawi się przedawkowanie tego środka trzeba liczyć się z problemami, gdyż czas wydalania z organizmu jest długi, a sam środek będzie prowadził do silnej zależności psychicznej oraz fizycznej. Jakie objawy mogą pojawić się przy odstawieniu:

- lęki,

- drżące mięśnie

- objawy niepokoju

W zależności od tego jak długo stosowaliśmy środki objawy takie mogą pojawić się po około 10 dniach od odstawienia.

Jeśli uzależnienie jest bardzo silne i nagle odstawimy środki może pojawić się delirium a w pewnych przypadkach szok organizmu prowadzący do śmierci. Działanie tego środka stłumi czucie neuronów, a gdy środek będzie odstawiony neurony będą nadpobudliwe. Przyjmowanie środka przez wiele lat powodować będzie szeroko zakrojone zaburzenia organizmu na wielu płaszczyznach.

uzależniające leki Środki uspokajające - benzodiazepiny

Benzodiazepiny uzyskano po raz pierwszy w roku 1950, a następnie z tego zaczęto tworzyć szerokie grupy leków uspokajających. W tej chwili mamy kilkanaście różnych benzodiazepinów, które służą do tworzenia leków uspokajających. Wszystkie leki tworzone z pomocą tych środków mają działanie przeciwlękowe oraz uspokajające, to zaś prowadzi do zobojętnienia na doznanie o przykrym charakterze.

Do tej grupy należą takie leki jak: Relanium, Oxazepam czy Nitazepam Jeśli chodzi o środki psychoaktywne te z grupy benzodiazepinów należą do najczęściej zapisywanych na całym świecie. Efekty jakie będą wywoływać środki należące do benzodiazepinów będą podobne do tych jakie wywołują barbiturany. Mimo tego uważa się środki z tej grypy za bezpieczniejsze niż barbiturany. Oczywiście będą one jednak powodować przykre uzależnienie psychiczne oraz powstanie fizycznych zależności i rozwój tolerancji na ten środek. Objawy pojawiające się po odstawieniu środków z grupy benzodiazepinów:

- pojawienie się leków

- stany niepokojów

- drżenie mięśni

- większa tolerancja organizmu.

Jeśli doprowadzimy do przedawkowania możemy doprowadzić nawet do śmierci, szczególnie jeśli będzie się przyjmować te leki z innymi środkami np. alkoholem. W tej chwili problemy z lekami ma już duża część naszych rodaków. Szacuje się, że nawet 80 procent naszych rodaków w każdym tygodniu przynajmniej raz bierze lek o takim samym działaniu. Połowa tych osób bierze leki na receptę. Nawet około 10% ludności musi przyjmować pięć lub więcej takich samych leków na receptę. Jeśli następuje nadmierne przyjmowanie leków można liczyć się z konieczną hospitalizacją a niekiedy nawet ze zgonem spowodowanym przyjmowaniem leków.

 

Bezpieczeństwo w liczbach w tym sezonie wakacyjnym w ośrodku odwykowym

Każdy sezon wakacyjny to czas dla przyjaciół i rodziny, aby zebrać się razem i cieszyć się nawzajem swoim...

Czytaj dalej

Jak dbanie o siebie może się wiązać z leczeniem uzależnień

Jak ważna jest samoopieka w procesie zdrowienia z uzależnień? Kiedy przechodzisz terapię i zaczynasz wchodzić na...

Czytaj dalej