Najbardziej uzależniające leki

najbardziej uzależniające leki Środki nasenne - barbiturany

W środkach nasennych aktywną substancją jest kwas barbiturowy. Mówi się, że istnieje ponad 2500 pochodnych tego kwasu, a z tego ponad 50 wykorzystuje się do produkcji leków. Większość zakładów farmaceutycznych wykorzystuje te środki na dużą skalę. W tej grupie znajdziemy także takie środki jak: Cyclobarbital oraz Luminal. Wszystkie te środki mają silne działanie o depresyjnym charakterze co sprawia, że będą one tłumić aktywność centralnego układu nerwowego. Co dzieje się przy małych dawkach: Mamy przyjemny stan, w którym czujemy się zrelaksowani, niekiedy są to stany podobne do marzeń sennych.

Przy większych dawkach:

- problemy ze świadomością

- zmienia się możliwość dokonania oceny

- bardzo silna senność

- problemy z mową

- kłopoty z koordynacją ruchów

- niekiedy mogą pojawić się odmienne stany i krótkotrwałe pobudzenia

Barbiturany to środki, które mają silne działanie w połączeniu z alkoholem i często właśnie w taki sposób są nadużywane. Praktycznie we wszystkich przypadkach można mówić o tym, że barbiturany wzmacniają swoje działanie przy alkoholu. Jeśli pojawi się przedawkowanie tego środka trzeba liczyć się z problemami, gdyż czas wydalania z organizmu jest długi, a sam środek będzie prowadził do silnej zależności psychicznej oraz fizycznej. Jakie objawy mogą pojawić się przy odstawieniu:

- lęki,

- drżące mięśnie

- objawy niepokoju

W zależności od tego jak długo stosowaliśmy środki objawy takie mogą pojawić się po około 10 dniach od odstawienia.

Jeśli uzależnienie jest bardzo silne i nagle odstawimy środki może pojawić się delirium a w pewnych przypadkach szok organizmu prowadzący do śmierci. Działanie tego środka stłumi czucie neuronów, a gdy środek będzie odstawiony neurony będą nadpobudliwe. Przyjmowanie środka przez wiele lat powodować będzie szeroko zakrojone zaburzenia organizmu na wielu płaszczyznach.

uzależniające leki Środki uspokajające - benzodiazepiny

Benzodiazepiny uzyskano po raz pierwszy w roku 1950, a następnie z tego zaczęto tworzyć szerokie grupy leków uspokajających. W tej chwili mamy kilkanaście różnych benzodiazepinów, które służą do tworzenia leków uspokajających. Wszystkie leki tworzone z pomocą tych środków mają działanie przeciwlękowe oraz uspokajające, to zaś prowadzi do zobojętnienia na doznanie o przykrym charakterze.

Do tej grupy należą takie leki jak: Relanium, Oxazepam czy Nitazepam Jeśli chodzi o środki psychoaktywne te z grupy benzodiazepinów należą do najczęściej zapisywanych na całym świecie. Efekty jakie będą wywoływać środki należące do benzodiazepinów będą podobne do tych jakie wywołują barbiturany. Mimo tego uważa się środki z tej grypy za bezpieczniejsze niż barbiturany. Oczywiście będą one jednak powodować przykre uzależnienie psychiczne oraz powstanie fizycznych zależności i rozwój tolerancji na ten środek. Objawy pojawiające się po odstawieniu środków z grupy benzodiazepinów:

- pojawienie się leków

- stany niepokojów

- drżenie mięśni

- większa tolerancja organizmu.

Jeśli doprowadzimy do przedawkowania możemy doprowadzić nawet do śmierci, szczególnie jeśli będzie się przyjmować te leki z innymi środkami np. alkoholem. W tej chwili problemy z lekami ma już duża część naszych rodaków. Szacuje się, że nawet 80 procent naszych rodaków w każdym tygodniu przynajmniej raz bierze lek o takim samym działaniu. Połowa tych osób bierze leki na receptę. Nawet około 10% ludności musi przyjmować pięć lub więcej takich samych leków na receptę. Jeśli następuje nadmierne przyjmowanie leków można liczyć się z konieczną hospitalizacją a niekiedy nawet ze zgonem spowodowanym przyjmowaniem leków.

 

Zjawisko uzależnienia od leków i jego specyfika

Szukając winnych tego, że jako społeczeństwo przyjmujemy coraz więcej leków, mamy podstawy do tego, aby wysuwać...

Czytaj dalej

Skąd się bierze lekomania?

Problem uzależnienia od leków pojawia się coraz częściej i trudno sobie z nim poradzić. Przede wszystkim...

Czytaj dalej