Przegląd osi czasu w zakresie detoksykacji alkoholu

Detoksykacja alkoholowa jest skutecznym sposobem usuwania toksyn z organizmu człowieka, który spożywa dużo alkoholu. To kluczowy krok w rehabilitacji, a często pierwsza przeszkoda na drodze do osiągnięcia czystości.

Osoby uzależnione od alkoholu będą potrzebowały długiego okresu detoksykacji, a następnie rehabilitacji, aby przywrócić swoje życie na właściwe tory. Długość okresu rehabilitacji zależy od stopnia uzależnienia, procesu detoksykacji oraz czasu, w jakim zależy od ilości spożytego alkoholu oraz od tego jak długo.

Istnieje jednak różnica między nadużywaniem alkoholu a uzależnieniem od niego. Podczas gdy nadużywanie alkoholu może być szkodliwe dla jednostki, to właśnie uzależnienie od alkoholu jest bardziej długotrwałe i trudniejsze do leczenia.

W przypadku nadużywania alkoholu dana osoba ponosi szkody fizyczne lub psychiczne w wyniku nadmiernego picia. Nie rozumieją oni, że nadużywanie alkoholu może mieć poważne konsekwencje dla ich kariery zawodowej, życia społecznego, zdrowia i dobrego samopoczucia.

Uzależnienie od alkoholu jest jednak stanem, w którym dana osoba jest fizycznie uzależniona od alkoholu i nie może bez niego normalnie funkcjonować. Alkohol jest jedynym źródłem radości i komfortu w ich życiu, a oni zazwyczaj mają preferowany wybór alkoholu.

Co więcej, uzależnienie od alkoholu oznacza, że dana osoba nadal pije, mimo że dobrze wie, jakie są konsekwencje jego spożycia. Doświadczyliby oni również objawów odstawienia, gdyby natychmiast zaprzestali picia alkoholu.

Kiedy rozważać detoksykację alkoholową

Jak wspomniano powyżej, różnice pomiędzy nadużywaniem alkoholu a uzależnieniem od niego/niego. Należy pamiętać, że nie każdy, kto doświadcza niektórych z wymienionych poniżej objawów (takich jak pocenie się, mdłości i bóle głowy po spożyciu alkoholu), koniecznie wymaga detoksykacji.

Można śmiało powiedzieć, że większość populacji doświadczyła kaca i jego nieprzyjemnych objawów - ale należy pamiętać, że choć występują te same efekty fizyczne, wycofanie alkoholu jest znacznie bardziej problemem medycznym niż kac.

Mówiąc prościej, kac pojawia się, gdy człowiek wypił za dużo alkoholu na jednym siedzeniu, do którego ciało nie jest przyzwyczajone. Z drugiej strony, wycofanie alkoholu ma miejsce wtedy, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości alkoholu, na którym wcześniej polegał.

Istnieje kilka czynników, które pomogą Ci zdecydować, czy potrzebujesz detoksykacji alkoholowej, czy nie. Po pierwsze, z otoczenia i ciała dowiesz się, że spożycie alkoholu odbija się na tobie i na całym świecie.

Można rozważyć ambulatoryjną lub stacjonarną detoksykację alkoholową, ale zależy to od tego, czy ma się wsparcie rodziny i przyjaciół oraz czy można dojechać do kliniki, czy też nie.

Leczenie szpitalne jest zazwyczaj bezpieczniejsze i bardziej skuteczne w przypadku detoksykacji. Otrzymasz leki w kontrolowanym środowisku o znacznie niższym ryzyku powikłań, pod 24-godzinną opieką lekarzy i pielęgniarek.

Oznacza to wprowadzenie się na określoną liczbę dni do ośrodka stacjonarnego, gdzie będziesz otrzymywał terapię, porady i regularne badania lekarskie w celu zapewnienia sobie zdrowia. Następnie, po opuszczeniu ośrodka, pacjent otrzyma szczegółowy program opieki pooperacyjnej.

Leczenie ambulatoryjne oznacza uczęszczanie na cotygodniowe lub dwutygodniowe sesje terapeutyczne i doradcze, podczas gdy pacjent nadal mieszka w domu. Opcja ta wiąże się z podróżowaniem do ośrodka lub kliniki kilka razy w tygodniu, z pomocą lekarstw odchudzających po spożyciu alkoholu dostarczonych do drzwi.

Aby uzyskać więcej informacji na temat obu opcji, odwiedź naszą stronę poświęconą detoksom alkoholowym w domu oraz stronę prywatnych klinik odwykowych.

Oto kilka wskaźników, które poinformują Cię, czy potrzebujesz detoksykacji alkoholowej, czy też nie:

 • Nie możesz trzymać się z dala od butelki. Jest to jedyna rzecz, która ma dla Ciebie sens.
 • Doświadczasz objawów odstawienia po zaprzestaniu picia (mdłości, wymioty, bóle głowy, drżenia)
 • Ostatnio straciłeś pracę lub jesteś zadłużony finansowo z powodu spożycia alkoholu.
 • Twoi przyjaciele i rodzina ciągle mówią ci, że potrzebujesz detoksykacji lub idziesz na odwyk.
 • Nie możesz kontrolować swojego spożycia alkoholu.
 • Twoje zdrowie fizyczne cierpi, podobnie jak zdrowie psychiczne.
 • Straciłeś zainteresowanie rzeczami, które kiedyś miały dla ciebie znaczenie z powodu skutków alkoholu

Co to jest wycofanie alkoholu?

Po dłuższym spożyciu alkoholu i intensywnym piciu, organizm przyzwyczai się do niego. Co więcej, będzie potrzebował coraz więcej alkoholu, aby osiągnąć takie same rezultaty jak poprzednio. Nazywa się to budowaniem tolerancji i jest jedną z głównych oznak uzależnienia od alkoholu lub uzależnienia.

Kiedy się upijecie, będziecie mieli poczucie szczęścia i radości, a z czasem będziecie potrzebować coraz więcej alkoholu, aby osiągnąć ten stan.

Ale twoje ciało będzie od niego zależne. Po odcięciu dopływu alkoholu lub nawet wypiciu znacznie mniej, zauważysz objawy odstawienia, które mogą być albo umiarkowane, albo poważne. Aby uniknąć tych objawów, dana osoba może zacząć pić jeszcze więcej.

Prowadzi to do błędnego koła uzależnienia od alkoholu, w którym człowiek spożywa więcej alkoholu, co pomaga utrzymać objawy odstawienia na uboczu. Chociaż jest to powszechny rytuał wśród większości osób, które cierpią z powodu uzależnienia od alkoholu, to z kolei tylko pogarsza proces odstawienia z powodu procesu zwanego "rozpaleniem".

Niektóre z najczęstszych objawów odstawienia alkoholu obejmują:

 • Mdłości i wymioty
 • Bóle głowy
 • Zmęczenie, brak energii
 • Powiększeni uczniowie
 • Bezsenność
 • Pocenie się
 • Lęk
 • Depresja
 • Utrata wartości poznawczej
 • Brak pamięci
 • Drażliwość,
 • Nerwowość
 • W poważniejszych przypadkach, napady i przerwy w dostawie prądu

Jak uzależnienie od alkoholu powoduje jego wycofanie?

Alkohol trafia do ośrodkowego układu nerwowego danej osoby i wpływa na proces wystrzeliwania neuroprzekaźników do mózgu. Sprawia to, że pijący alkohol czuje się bardziej swobodnie i zrelaksowany, a także przeżywa okres szczęścia.

I tego właśnie uczucia poszukują osoby pijące alkohol chronicznie - im więcej piją, tym więcej alkoholu potrzeba, aby to osiągnąć. Mózg i ciało przystosowują się do intensywnego picia - zwłaszcza neuroprzekaźniki i wpływające na to reakcje chemiczne.

Kiedy ktoś, kto pił nadmierną ilość alkoholu przez dłuższy okres czasu, gwałtownie zmniejsza jego spożycie, dochodzi do zaburzenia równowagi chemicznej, które powoduje objawy odstawienia.

Dzieje się tak dlatego, że mózg został tak przyzwyczajony do wytwarzania alternatywnych i nadmiernych neuroprzekaźników, aby zwalczać alkohol w systemie, a zatem nadal je wytwarza, nawet gdy nie ma alkoholu.

Objawy te mogą być poważne, zwłaszcza jeśli picie alkoholu było ciężkie i długotrwałe. Dla niektórych jest to przerażająca perspektywa, ale przy odpowiednim wsparciu, powrót do zdrowia po detoksykacji jest możliwy i każdy, kto cierpi, powinien pamiętać, że istnieją lekarstwa i badania, które wspierają jego podróż.

Jaka jest linia czasowa odstawienia alkoholu?

Istnieją cztery etapy odstawienia alkoholu zgodnie z zaleceniami skali CIWA. Objawy odstawienia alkoholu będą miały różny stopień nasilenia, a najtrudniejsze w fazach 2 i 3.

Pierwsza faza następuje po 6-12 godzinach od zaprzestania picia, natomiast faza 2 i 3 może wystąpić w ciągu 24-72 godzin podczas odstawienia alkoholu. Następnie mamy fazę 4, która może trwać od drugiego do trzeciego dnia i trwać aż do siódmego dnia po zaprzestaniu picia.

Poniżej omówiliśmy szczegółowo cztery odrębne etapy odstawienia alkoholu oraz załączyliśmy listę spodziewanych objawów odstawienia:

Faza 1: 6-12 godzin po zaprzestaniu picia

W ciągu pierwszych 6-12 godzin po zaprzestaniu picia, pacjent zacznie odczuwać pierwsze objawy odstawienia. Na początku będą one łagodne, ale zaczną się nasilać po 12 godzinach lub dłużej. Dla niektórych zaczynają się one wcześniej.

Wtedy właśnie najbardziej kuszące może być ponowne rozpoczęcie picia, aby złagodzić objawy. Bóle głowy również zaczną się pojawiać z powodu odwodnienia, a także łagodnych mdłości.

Osoba ta zacznie się czuć wzburzona i coraz bardziej rozdrażniona, mogą też wystąpić drżenia i wstrząsy. Zaczną się nadmiernie pocić i będą miały problemy ze snem. Objawy te zazwyczaj pogłębiają się po 12 godzinach.

Oto objawy, których można się spodziewać podczas Fazy 1:

 • Bóle głowy .
 • Intensywne pragnienia
 • Mdłości, wymioty
 • Lęk, rozdrażnienie
 • Bezsenność
 • Drżenia, wstrząsy
 • Nadmierne pocenie się

Faza 2: 12-24 godziny po zaprzestaniu picia

Faza 2 jest kontynuacją fazy 1, ponieważ objawy będą się nasilać. Objawy z fazy 1 prawdopodobnie utrzymają się, podczas gdy u danej osoby zaczną pojawiać się nowe objawy odstawienia.

Podczas Fazy 2 nierzadko obserwuje się utratę apetytu, szczególnie jeśli osoba nie miała wcześniej dobrej diety. Ze względu na uwolnienie dodatkowych dopamin, osoba może zacząć doświadczać halucynacji, które nie są śmiertelne. Odwodnienie jest również całkowicie normalne w Fazie 2.

Inne objawy podczas tej fazy obejmują:

 • Utrata apetytu
 • Halucynacje
 • Odwodnienie

Faza 3: 24-48 godzin po zaprzestaniu picia

Faza 3 jest prawdopodobnie najtrudniejszym okresem odstawienia i to właśnie wtedy niektórzy pacjenci ulegają pokusie odstawienia. Najważniejsze jest jednak, aby pozostać na właściwej drodze, ponieważ okres ten jest okresem definiującym podczas odstawienia.

Objawy mogą stać się poważne do punktu, w którym mogą stać się śmiertelne. Ale przy odpowiednim wsparciu, opiece medycznej i lekarstwach, te objawy są możliwe do opanowania.

Prawdopodobnie najtrudniejszym stanem podczas fazy 3 jest Delirium Tremens. Jest to stan, w którym osoba będzie miała napady drgawek, będzie bardzo zdezorientowana i straci pamięć (tymczasowo).

Przegrzanie, halucynacje i dreszcze lub pocenie się są również częste. Delirium Tremens może być śmiertelne dla około 3% wszystkich pacjentów.

W tej fazie należy się również spodziewać intensywnych wahań nastroju. Niski poziom cukru we krwi jest również dość typowy. Ataki mogą występować niezależnie i nie muszą być spowodowane przez Delirium Tremens.

Lista najczęstszych objawów, których można się spodziewać w trzeciej fazie to:

 • DT (Delirium Tremens)
 • Intensywne wahania nastroju
 • Cukier o niskiej zawartości krwi
 • Konfiskaty
 • Kontynuacja objawów z fazy 2

Faza 4: 2-7 dni po zaprzestaniu picia

Po 48 godzinach lub nieco dłużej, objawy powinny zacząć ustępować. Ale niektóre objawy mogą nadal się utrzymywać, takie jak zamieszanie, złość, drażliwość i ogólny dyskomfort.

Jest ku temu powód - twoje ciało i umysł właśnie przeszły proces transformacji, więc to normalne, że widzisz te objawy.

Ale to jeszcze nie koniec rekonwalescencji. Po tym przychodzi okres testowy, w którym osoba będzie przechodzić przez prawdziwy test - czy mogą one pozostać czyste w prawdziwym świecie, czy nie.

Dlaczego wycofanie alkoholu jest niebezpieczne?

Na polu wyzdrowienia istnieje pewna liczba symptomów odstawienia alkoholu, które są poważniejsze od innych, do których należą dreszcze delirium, hipotermia, drgawki i arytmie serca.

Niewielki odsetek osób wracających do zdrowia po uzależnieniu od alkoholu doświadczy przynajmniej jednego epizodu lub drgawek lub skurczów podczas okresu odstawienia. Mogą one być zniechęcającą perspektywą - ale nie pozwól, aby to Cię zniechęciło do powrotu do zdrowia.

Delirium Tremens może być niezwykle dezorientujące i przerażające - a nawet może spowodować śmierć. Jest to jedna z poważniejszych reakcji, na którą wskazują halucynacje, dezorientacja, pobudzenie, drżenie i wysoka gorączka. Jest ona bardzo, bardzo poważna, jeśli jest połączona z innym objawem, który jest sklasyfikowany jako "poważny". [6]

Przeżywanie odstawienia w domu może być potencjalnie niebezpieczne, a bez natychmiastowej interwencji medycznej, w niektórych przypadkach śmiertelne. Dlatego lepiej jest postępować ostrożnie i zaufać lekarzom, którzy pomogą Ci w detoksykacji.

Dodatkowo, jeśli dana osoba doświadczy napadu, może poczuć się nieswojo i nie być w stanie kontrolować swojego ruchu. Może dojść do upadku, który może doprowadzić do urazów. Ponownie, lepiej jest zrobić to w kontrolowanym środowisku, z pomocą pracowników medycznych.

Jak długo trwa detoksykacja od alkoholu?

Dzień 1 detoksykacji to dzień, w którym dana osoba rozpoczyna swój program: zazwyczaj jest to pierwszy dzień, w którym wchodzi do prywatnego obiektu, lub gdy rozpoczyna zwężający się harmonogram w domu.

Po tym może trwać od 7 do 10 dni, potencjalnie dłużej. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy picie było ciężkie i długotrwałe. Objawy powinny pojawić się po 6-12 godzinach, a nasilić się po 24-48 godzinach. Niektórzy pacjenci będą wymagali ostrej opieki medycznej przez kilka dni po tym okresie.

Czas potrzebny na detoksykację z alkoholu naprawdę zależy od tego, ile dana osoba wypiła, jak długo piła i czy zakończyła detoksykację w przeszłości, czy też nie. Według specjalistów, większość pacjentów odczuwa objawy detoksykacji nawet przez pięć dni po rozpoczęciu procesu.

Jakie czynniki decydują o długości trwania detoksykacji?

Poniżej wymieniliśmy kilka kluczowych czynników, które mogą pomóc w określeniu, jak długi będzie proces detoksykacji. Lekarze ocenią wszystkie te aspekty i wezmą je pod uwagę podczas przepisywania leków i leczenia.

Czynniki te obejmują:

 • Zdrowie danej osoby
 • Wiek danej osoby
 • Płeć
 • Jeśli użyto wielu substancji
 • Jak często zdarzało się używać
 • Ilość wypitego alkoholu
 • Ich funkcje wątrobowe
 • Jeśli w przeszłości mieli delirium tremens w przeszłości
 • Jeśli w przeszłości miały miejsce napady po wycofaniu alkoholu
 • Poziom liczenia płytek krwi
 • Poziomy potasu
 • Poziomy sodu
 • Odwodnienie przed detoksykacją
 • Jeśli na mózgu są jakieś zmiany chorobowe
 • Jeśli inne leki są nadużywane

Jaka jest linia czasowa detoksykacji wątroby?

Całe twoje ciało, włącznie z wątrobą, zacznie detoksykację. Twoja wątroba była w centrum uwagi, kiedy piłeś, ponieważ filtruje i przetwarza płyny, które spożywałeś w ciągu dnia. Oznacza to, że wątroba rozpocznie detoksykację po zaprzestaniu picia alkoholu.

To jest linia czasowa detoksykacji wątroby:

 • Po 8-10 godzinach, zaczniesz dostrzegać pierwsze objawy. Należą do nich bóle brzucha, zmęczenie, bezsenność, niepokój.
 • 24-72 godziny po spożyciu ostatniego napoju, zmęczenie będzie się utrzymywać, a Ty zaczniesz mieć problemy z koncentracją. Podwyższone tętno i niepokój prawdopodobnie również będą się nasilać. To właśnie tutaj objawy będą najgorsze
 • Po dwóch dniach i dalej, twoje pragnienia wzrosną. Ataki i wstrząsy są nadal powszechne w tym okresie.

Jak długo alkohol pozostaje w systemie?

Alkohol może pozostać w organizmie człowieka do 2 dni, w zależności od intensywności picia. Detoksykacja pomoże wydalić alkohol z organizmu i pomoże utrzymać go w czystości.

Może on pozostać w moczu do 80 godzin, a jego usunięcie z krwi zajmuje około 24 godzin. Jednak może to potrwać do 3 miesięcy, zanim alkohol zniknie z naszych mieszków włosowych.

Po detoksie: ostre odstawienie alkoholu i PAWS

Oczekiwanie, że leczenie zostanie zakończone po zakończeniu okresu detoksykacji jest nieracjonalne. Odzyskiwanie jest czymś więcej niż tylko naukowym pozbyciem się wszystkich substancji: wiąże się ze szczegółowym programem konserwacji i planem odzyskiwania, który pomoże Ci w późniejszym życiu.

Innym czynnikiem, na który należy zwracać uwagę po zakończeniu detoksykacji jest ostre wycofanie alkoholu i PAWS, które są potencjalnie niebezpiecznymi powikłaniami. Oba te schorzenia dotykają znaczną liczbę osób wracających do zdrowia po uzależnieniu od alkoholu, a nawet mogą wpływać na pacjenta przez całe życie.

Ostre odstawienie alkoholu obejmuje początkowe objawy, których pacjent doświadcza, a które zazwyczaj są najbardziej intensywne. Obejmują one objawy psychiczne i fizyczne, takie jak halucynacje, drżenia, wymioty i pocenie się.

W przypadku ostrego odstawienia alkoholu objawy mogą utrzymywać się przez kilka dni, szczególnie u osób, które piją od dłuższego czasu poważnie. Mogą one wrócić po kilku tygodniach.

PAWS (Post-Acute Withdrawal Syndrome - zespół ostrego odstawienia alkoholu) odnosi się do długotrwałych skutków ubocznych nadużywania alkoholu, które mogą potencjalnie stanowić wyzwanie i wpływać na życie danej osoby. Objawy mogą utrzymywać się przez wiele lat po odstawieniu alkoholu i początkowej detoksykacji.

Objawy te obejmują

 • Wrogość
 • Drażliwość
 • Lęk i depresja
 • Huśtawki nastrojów
 • Niski poziom energii
 • Zmęczenie
 • Bezsenność
 • Niezdolność do koncentracji
 • Brak popędu płciowego
 • Przewlekły ból

Objawy te mają męski charakter psychologiczny i są znane od miesięcy lub lat po zaprzestaniu picia alkoholu. Mają one tendencję do "przychodzenia i odchodzenia" w falach lub epizodach i mogą być wywołane przez określone okoliczności, wspomnienia, zapachy lub ludzi.

Jak długo trzeba umierać z powodu alkoholu?

Rzeczywistość jest taka, że alkohol może zabić, jeśli jest spożywany przez dłuższy czas. Dlatego tak ważne jest, aby szukać wsparcia, jeśli ty lub ktoś, kogo kochasz, cierpi z powodu uzależnienia od alkoholu.

Jest kilka sposobów na to, jak może cię zabić - niektóre są szybkie, podczas gdy inne potrwają lata. Są to między innymi następujące sposoby:

 • Zatrucie alkoholowe - ma miejsce po wypiciu dużej ilości alkoholu i prowadzi do śpiączki lub śmierci.
 • Choroby lub niewydolność wątroby - Twoja wątroba nie przetrwa wiecznie, filtrując codziennie wszystkie toksyny. Po latach ciężkiego picia można spodziewać się niewydolności wątroby
 • Raki - alkohol może powodować kilka rodzajów nowotworów, w tym raka jamy ustnej, gardła, piersi, wątroby, okrężnicy, odbytu, skrzynki głosowej, przełyku, trzustki
 • Wypadki - jazda pod wpływem alkoholu może być przyczyną wypadków; wiele z nich prowadzi do zgonów
 • Choroby serca
 • Końcowy etap alkoholizmu - kilka organów zacznie szwankować po latach i latach ciężkiego picia
 

Bezpieczeństwo w liczbach w tym sezonie wakacyjnym w ośrodku odwykowym

Każdy sezon wakacyjny to czas dla przyjaciół i rodziny, aby zebrać się razem i cieszyć się nawzajem swoim...

Czytaj dalej

Jak dbanie o siebie może się wiązać z leczeniem uzależnień

Jak ważna jest samoopieka w procesie zdrowienia z uzależnień? Kiedy przechodzisz terapię i zaczynasz wchodzić na...

Czytaj dalej