Stale rośnie ilość zażywanych leków na receptę

Zażywanie leków na receptę nadal rośnie. Według ostatnich ustaleń Mayo Clinic i Olmsted Medical Center, prawie 70% Amerykanów przyjmuje co najmniej jeden lek na receptę, ponad 50% przyjmuje dwa, a 20% więcej niż pięć. Co więcej, te same badania pokazują, że odsetek ten wzrasta tylko w miarę jak w ciągu ostatniej dekady w Stanach Zjednoczonych stale wzrasta ilość zażywanych leków na receptę.

Pieniądze wydawane na te leki również rosną. Badanie przeprowadzone w 2015 roku przez IMS Institute for Healthcare Informatics, firmę, która śledzi sprzedaż na poziomie aptek dla firm farmaceutycznych, wykazało, że w 2014 roku całkowite wydatki na leki wyniosły 374 mld dolarów - o 13,1% więcej niż w roku poprzednim. W 2014 roku najczęściej przepisywanym lekiem była Levothyroxine na 120 mln recept. Następne w kolejności były: hydrokodon - 119 mln, Lisinopryl - 104 mln, Metoprolol - 85 mln i Atorvastatin - 81 mln. Inne badanie wykazało, że co szósty dorosły Amerykanin przyjmuje lek psychiatryczny, taki jak środek uspokajający lub antydepresyjny.

Leki na receptę: Kiedy użycie staje się nadużyciem

Jeśli ludzie nie są ostrożni, stosowanie przez nich leków na receptę może szybko przerodzić się w nadużycie i uzależnienie. Według Narodowego Instytutu ds. Nadużyć Narkotyków (NIDA) około 52 milionów osób (20% z tych 12 i starszych) przynajmniej raz użyło leków na receptę z powodów pozamedycznych.

Nastolatki są silnie reprezentowane w tej kategorii. Około jeden na 12 seniorów szkół średnich zgłaszał używanie Vicodinu w ciągu ostatniego roku, a jeden na 20 zgłaszał nadużywanie OxyContinu, wytwarzającego te leki, jako jednego z najczęściej nadużywanych. Co więcej, w raporcie Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdzono, że liczba śmiertelnych przedawkowań w ciągu roku w Stanach Zjednoczonych spowodowanych przez te narkotyki jest wyższa od łącznej liczby przedawkowań heroiny i kokainy.

Termin nadużywanie narkotyków na receptę obejmuje przyjmowanie większej dawki niż powinieneś, przyjmowanie leków przeciwbólowych na receptę od członka rodziny lub przyjaciela na bóle pleców, a także wciąganie lub wstrzykiwanie pigułek ziemnych, aby uzyskać wysoki poziom. W Wielkiej Brytanii liczba osób uzależnionych od leków na receptę wyprzedza osoby zmagające się z używaniem heroiny.

Jednym ze sposobów, w jaki rodzina i przyjaciele mogą pomóc w zapobieganiu uzależnieniom u osób, na których im zależy, jest edukacja w zakresie ostrzeżeń o oznakach nadużywania narkotyków na receptę. Oznakami ostrzegawczymi przed nadużywaniem narkotyków na receptę są nadmierne wahania nastroju, potrzeba więcej lub mniej snu, złe decyzje, pojawianie się wysokich, szczególnie energicznych lub uspokojonych, oraz "gubienie" recept tak, aby trzeba było wypisywać ich więcej. Należy również przechowywać leki na receptę w bezpiecznym miejscu w domu, aby inni członkowie rodziny nie mieli do nich dostępu.

Skutki nadużywania leków na receptę

Nieprawidłowe stosowanie leków na receptę może spowodować wiele krótko- i długoterminowych konsekwencji. Skutki krótkookresowe mogą obejmować:

 • Mdłości i wymioty
 • Bóle głowy i trudności z koncentracją
 • Zawroty głowy
 • Suchość w ustach
 • Problemy z oddychaniem
 • Zakłócenia w nastroju
 • Pocenie się i spłukiwanie

Długoterminowe skutki mogą obejmować:

 • Poważne zaparcie
 • Uszkodzenie organów
 • Lęk
 • Infekcje skórne
 • Niedożywienie
 • Huśtawki nastrojów
 • Nieregularne okresy menstruacyjne

Dodatkowo, wysokie dawki leków na receptę mogą powodować poważne skutki zdrowotne. Należą do nich depresja oddechowa, obniżone ciśnienie krwi i częstość akcji serca, senność i śpiączka.

 

Bezpieczeństwo w liczbach w tym sezonie wakacyjnym w ośrodku odwykowym

Każdy sezon wakacyjny to czas dla przyjaciół i rodziny, aby zebrać się razem i cieszyć się nawzajem swoim...

Czytaj dalej

Jak dbanie o siebie może się wiązać z leczeniem uzależnień

Jak ważna jest samoopieka w procesie zdrowienia z uzależnień? Kiedy przechodzisz terapię i zaczynasz wchodzić na...

Czytaj dalej