Zjawisko uzależnienia od leków i jego specyfika

uzależnienie od leków Szukając winnych tego, że jako społeczeństwo przyjmujemy coraz więcej leków, mamy podstawy do tego, aby wysuwać oskarżenia pod adresem przemysłu farmaceutycznego. Jego nastawienie na zysk sprawia, że leki bardzo często są traktowane tak, jak każdy inny towar, gdy więc trafiają w ręce osoby podatnej na uzależnienia, nowy nabywca często nie ma większych szans na zatrzymanie się w porę. Samo uzależnienie od leków najczęściej definiowane jest jako stan, który wywołuje dłuższe stosowanie leku o właściwościach uzależniających. W rezultacie skutki przyjmowania takiego medykamentu nie różnią się wcale od tych, z którymi mamy do czynienia decydując się na alkohol i substancje psychoaktywne. Leki przyczyniają się więc do przestrojenia tak czynności psychicznych, jak i fizycznych do tego stopnia, że w momencie, w którym podejmowana jest próba ich odstawienia, pojawiają się zaburzenia w sposobie funkcjonowania całego organizmu. Zaburzenia takie zyskały już sobie miano objawów abstynencyjnych.

Stosunkowo najszybciej mamy do czynienia z zależnością psychiczną podczas, gdy zależność fizyczna pojawia się z pewnym opóźnieniem. Wśród cech charakterystycznych uzależnienia od leków można wymienić między innymi nieodpartą potrzebę ich przyjmowania, potrzebę gromadzenia ich zapasów, obecność objawów abstynencyjnych, gdy dawka leku zostanie zmniejszona, czy też negatywne konsekwencje, z jakimi wiąże się przyjmowania innych substancji o charakterze psychoaktywnym.

jak można uzależnić się od lekówCo ważne, coraz częściej okazuje się, że z mniejszym lub większym potencjałem uzależniającym mamy do czynienia również wówczas, gdy stosujemy leki reklamowane jako bezpieczne. Zjawisko to nie jest wcale nowe, ostatnie kilkanaście lat to jednak wzrost liczby doniesień naukowych, które opisują objawy niepożądane występujące po przyjęciu leków cieszących się wyjątkowo dużą popularnością. Zjawisko to jest szczególnie popularne w odniesieniu do leków przeciwdepresyjnych, nie oznacza to jednak, że nie należy się go spodziewać przyjmując inne środki. Ostatnie lata to jednak nie tylko wzrost zjawiska uzależnienia od leków, niepokoić może bowiem również to, że coraz trudniej kontrolować ich sprzedaż. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że leki są z wyjątkowo dużą łatwością sprzedawane za pośrednictwem Internetu. Martwi również to, że w sieci pojawia się coraz więcej leków podrabianych. Pojawiają się już nawet doniesienia o tym, że producenci sami wycofują niektóre preparaty, nie są bowiem w stanie bronić się przed podróbkami.

 

Pracownicy służby zdrowia i osoby nadużywające narkotyków

Ludzie uzależnieni są często przedstawiani jako beznadziejne zaniedbania społeczne lub hedonistyczne gwiazdy rocka...

Czytaj dalej

Jak pomóc swojemu mężowi w powrocie do zdrowia

"Potrzebuję pomocy. Muszę nauczyć się pomagać mojemu mężowi w powrocie do zdrowia i uzyskać pomoc. Od czego mam...

Czytaj dalej